Актуальное
В Україні вводять нові правила для Telegram-блогерів: обов'язкова реєстрація та статус медіа
Ракетный удар по отельному комплексу
Ракетный удар уничтожил крупное предприятие в Запорожье
Еврокомиссия передаст Украине доходы от замороженных активов РФ
Нарастает недовольство работой ТЦК в Запорожье
В России арестован экс-командующий 58-й армией Иван Попов.
Проблемы с генерацией электроэнергии
Мешали работе ТЦК – отправились в СИЗО...
Грозит тюрьма? Что ждет уклонистов
«Германии нужны украинские медики»: беженцы по обе стороны больничной койки
Широківська ОТГ виділяє 54 млн на нову адмінбудівлю
У Запоріжжі викрили організаторів переправлення ухилянтів
" href="http://iskra-news.info/news/puls_goroda/13516-sbu-zatrimala-agenta-fsb-yakiy-vstanoviv-prihovan-vebkameri-na-dorogah-zaporzhzhya-schob-shpiguvati-za-kolonami-zsu.html"> СБУ затримала агента фсб, який встановив приховані вебкамери на дорогах Запоріжжя, щоб шпигувати за колонами ЗСУ
Погода в Запорожье
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Новости партнеров
E-mail Рассылка

Введите свой E-mail:

» » Євпаторія. Фінал. Українські військові роблять вибір

Євпаторія. Фінал. Українські військові роблять вибір
Підполковнику зовсім зле. Він відповідає на передбачувані питання, а його голос вже тремтить. Він закінчує відповідь, вибачається, розвертається та йде.

Кілька годин тому його частина, український зенітно-ракетний полк в Євпаторії, підняла російський прапор. Під прапором вишикували військовослужбовців, які з трьох варіантів - виїхати до України, демобілізуватися і жити в Криму чи присягнути на вірність Росії - вибрали останнє.

Таких виявилася більшість. "Боляче говорити, але - 80%", - констатує підполковник Анатолій Гончарук.

Пан Гончарук вважає, що їх взяли залякуванням та спокусливими обіцянками. На прохідну останнім часом приїжджали представники Чорноморського флоту. "Розповідали, як добре служити в російській армії. Говорили, що тих, хто відмовиться від служби, з території Криму виженуть, квартири, які є в розпорядженні військовослужбовців, будуть передані тим людям, які будуть тут служити".

Також, за словами підполковника, російські посланці говорили, що органи безпеки України вже завели справи на всіх, хто залишив частину і чекають на них за межами Криму.

Це виявилося неправдою - Гончарук подзвонив у командування ВПС України сам.

Але житло - найголовніше, і найболючіше питання. Більшість службовців частини перебувають у феодальній залежності від тих, хто розпоряджається цими квартирами. А отже вихід з "дембелем" та подальшим життям в Криму для більшості – аж ніяк не вихід.

А частка кримчан у складі частини – 80%. Без варіантів, як-то кажуть.

Родина та батьківщина

Але виявляється, є варіанти. Тільки ще гірші.

"Це навіть не державна проблема, це - проблема моєї родини", - пояснює капітан Людмила Лейковська.

Її чоловік хоче демобілізуватися. Пані Лейковська й сама вже не проти, але стверджує, що демобілізуватись доведеться вже з російської частини.

Це, вважає вона, загрожує їй кримінальним переслідуванням в Україні - за зраду. А вона має родину в Україні. І тепер вона розривається - між чоловіком в Криму і рідними в Україні, яка всього за один тиждень перетворилася на закордон.

"Моя батьківщина - Україна. Але й Росія може стати моєю батьківщиною. Або я зраджу себе, і батьківщину або... або я не знаю що".

Капітан Лейковська починає плакати.

Російський захист

Вперше я приїхав до цього полку 5 березня. Напередодні проросійськи налаштована громадськість намагалася прорватися на базу. А через ворота вже якимось чином проникли кілька десятків "невідомих солдатів". Підполковник Гончарук стверджує, що вони "попросилися в туалет". Дивне вторгнення.

Хоч там як, ввечері 4-го березня інша частина євпаторійської громадськості - дружини і матері військовослужбовців - зупинили армійську вантажівку, що летіла на ворота.

Але в полку тоді встановилося якесь фантасмагоричне співжиття: російські військовослужбовці змусили українців здати зброю під замок, стверджуючи, що до частини нібито можуть прорватися "бандерівці". Неозброєні зенітники ходили частиною і як могли відбивали посягання росіян на пункт управління ракетними комплексами.

Поруч ходив представник кримської влади, який заявив, що все що відбувається - це тільки спосіб захистити українських військових від невідомих, але дуже підступних бандитів. По той бік воріт відбувався черговий мітинг з триколорами та георгіївськими стрічками.

"Це українська частина, яка здійснює спільну охорону своїх об'єктів з російськими військовослужбовцями, які прибули для..., - майор Геннадій Хорсун тоді надовго запнувся, - ... запобігання... недопущення витоку зброї в маси".

"Крим, Росія - разом, армія з народом!" – кричали люди слідом за організатором мітингу.

Потім російські військові відійшли. Недалеко - метрів на п'ять від воріт з іншого боку.
Київ не дав наказу

Капітан Лейковська - фахівець по роботі з особовим складом. Всі ці три тижні вона була змушена якось пояснювати підлеглим, що у зв’язку із цим збирається робити керівництво у Києві.

"Казали: "тримайтеся і не піддавайтеся на провокації". Всі трималися, захищали територію свого полку. І що сталося? За 21 день нам ніхто не прийшов на допомогу. Вказівок чітких з Міноборони і Генштабу не було".

Підтримки, говорить вона, ніхто не відчував. Трохи раніше капітан вимовила важке слово "зрада".

І пан Гончарук, і пані Лейковська кажуть, що солдати і офіцери були готові відстоювати частину, в якийсь момент думали навіть про використання зенітних установок проти російських БТРів.

Але наказ про використання зброї так і не надійшов. Головним для Києва було не дати привід "ввічливим зеленим чоловічкам" застосувати весь привезений з собою арсенал.

І поки обеззброєні українські офіцери показували мені казарми, біля входу ходив чоловік у "піксельному" камуфляжі, з автоматом і "Джмелем" (вогнемет – Ред.) через плече.

Служу "ну... своєму народу"

З понеділка територія частини почне змінюватися. Вчорашні офіцери та контрактники почнуть демонтувати старенькі стенди з непотрібними тепер гаслами типу "Кордони України святі й непорушні" або "Присягаю ніколи не кривдити український народ".

Прапорщик Максим Шумеєв цілком може опинитися сам на сам з таким гаслом вже з наступного тижня. У п'ятницю він прийняв присягу Росії.

Це явно незручне для пана Шумеєва запитання. "Я як служив народу України, так само й залишаюся служити, ну... своєму народу. Можна сказати навіть так, що - кримському народу", - пояснює він.

"Ну... Російської Федерації", - визнає він, не без вагання.

Але ж народ, за словами прапорщика Шумеєва, іншим не став. "Як це - іншому? Національностей тут багато - кримські татари, українці, росіяни".

Національностей багато і, незважаючи на переможні підсумки кримського референдуму, є чимало тих, хто переконаний, що суперечності між різними етносами тепер посиляться.

Прапорщик плутається, але уявіть себе на його місці. Особливо якщо за вами підійшов поспостерігати російський "колега" з "Калашниковим", який вирішив поєднати охорону КПП з роботою армійського цензора.

Якось продершись через політику, пан Шумеєв переходить до економіки, і тут йому явно легше. "Я служу 15 років, і за ці 15 років мені українська армія не дала нічого. Навіть гуртожитку".

"Думаю, стабільність буде, - прогнозує своє життя в Росії і службу в російській армії прапорщик. - І думаю, те, чого мені не дала українська армія, дасть російська".

"Може, квартиру отримаємо"

Йому вторить Світлана Шевченко, яка очікує, поки після зборів з керівництвом російського загону повернуться два її зятя, які вирішили начебто залишитися на службі в рядах російської армії.

Йому вторить Світлана Шевченко, яка очікує, поки після зборів з керівництвом російського загону повернуться два її зятя, які вирішили начебто залишитися на службі в рядах російської армії.

"Ми радіємо, що все залишиться як і раніше, може зарплати піднімуться і пенсії, може, житло почнуть будувати і квартиру отримаємо".

Вона теж каже, що з пропискою в гарнізонному гуртожитку жодних варіантів, окрім переходу на службу в російську армію, не було.

На початку березня вона була серед тих, хто встав перед вантажівкою, що летіла просто на ворота частини. Але з того часу всі її хвилювання були тільки про те, щоб родичів "взяли до Росії". Взяли, ось.

"Я така рада – безмежно!", - повторює пані Шевченко.

Але безмежними є й трагедії на цьому витовченому п'ятачку біля КПП. Один з зятів вийшов з частини з сумкою і у формі - ознака того, що вирішив далі не служити. Моя співрозмовниця напружується.

Далі відбувається тиха, але гнівна розмова з дружиною, що його чекала. Офіцер і дружина йдуть вздовж паркану, сперечаються і жестикулюють.

Потім військовий розвертається і йде назад до воріт. Він ставить речі поруч з підполковником Гончаруком і йде назад у частину. Присягати, поки не пізно?

Важко уявити, щоб підполковнику стало ще важче на душі. Але, схоже, що таки стане.

Источник
Категория: news, Пульс города | Просмотров: 1917 | Добавил: redaktor
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.